Vděčnost

Vděčnost

I když nemáme vůbec nic, jsme třeba nemocní a upoutaní na lůžko, nemůžeme se ani pohnout, přesto můžeme udělat rovnováhu v přijímání a dávání. Nemůžeme dát peníze, nemůžeme pro toho druhého nic udělat, ale můžeme být vděční za to, co pro nás dělají druzí. Většina z nás může platit i jinými věcmi. Ale bohužel díky tomu zapomínáme na to nejzákladnější – na vděčnost, na prosté poděkování.

Vyzkoušejte si to, když budete za něco platit, zkuste k tomu navíc poděkovat. Poděkujte za to, že smíte dát peníze za danou službu. Kdybyste totiž nemohli nebo kdyby byla daná služba placená hodně málo, možná by pro Vás nebyla.

Vděčnost je krásná emoce, která nám pomáhá zaměřovat se na všechno čeho si ve svém životě opravdu ceníme. Pomáhá nám zaměřit svou pozornost na ty věci a osoby, které jsou důležitou součásti našeho života.

Je úžasné vidět, jak se změní vztah prodávajícího a kupujícího, když do jejich vztahu přibude vděčnost. Spousta lidí ví, že vděčnost osvobozuje a stejně v mnoha životních situacích vděční být nedokážeme. Proč?

Občas nám pomůže, když si uvědomíme, že by mohlo být ještě hůř. Když si uvědomíme, že to není úplně nejhorší, můžeme za to poděkovat. A když jednou poděkujeme, vše se začne měnit. Můžete to zkusit a mnohým z vás to bude hned fungovat. Mnohým ne, protože vědět nestačí, je třeba to hlouběji prožít. Jakmile to pochopíme doopravdy, celý svět se změní. Najednou budeme mít k dispozici vše, co nám nahože nabízí. A stačí tak málo, stačí říct jenom: „děkuji.“

S vděčností můžeme zlepšit svůj život naprosto ve všech směrech. Pomoci vděčnosti také můžeme zvýšit své vibrace a tím rychleji a jednodušeji přitáhnout si svého života cokoliv chceme a splnit si své sny a cíle. Vděčnost je jedna ze základních technik jak aktivovat zákon přitažlivosti a zrychlit proces manifestace.

Emoce vděčnosti je jedna z nejsilnějších emoci, která má jednu z nejvyšších vibraci vůbec. Tato emoce velmi silně podporuje náš emocionální stav.

Vděčnost je cesta, která vede ke šťastnému a spokojenému životu.

Lidská pozornost nám ukazuje čemu dává přednost náš rozum a jakým způsobem je naprogramováno naše vědomí, ale i podvědomí. Právě naše pozornost nám může hodně říct o tom čemu dáváme přednost, jaké vzorce myšlení a chování máme hluboce zakořeněny v podvědomí a ovlivňuji náš život. To vše vede k našemu hlubokému sebepoznání.

U pozornosti platí jednoduché pravidlo – to kam směřuje naše pozornost (energie, myšlenky, emoce a podobně), tam to bude růst. Na co se zaměříme, tam se objeví výsledky. A druhá část tohoto pravidla je – kam směřuje naše pozornost to živíme a to bude zůstávat v naši realitě.

Zákon přitažlivosti nám říká, že dostáváme to na co se zaměřujeme a to bez ohledu jestli to chceme, nebo ne. Pokud naše pozornost jde směrem k něčemu co nechceme, tak to do svého života přitáhneme, protože tam směřuje naše pozornost, naše myšlenky, emoce, energie, čas, úsilí, slova a vše ostatní.

Pokud něco ve svém životě nechceš, tak to neřeš, nemluv o tom, nepřemýšlej o tom a zaměř se na to co skutečně chceš. Pokud se zaměříš na to co skutečně chceš ve svém životě, tak vše ostatní, co nechceš nebude mít dostatek energie a pozornosti a zmizí to z tvého života. Klíčem jak toho dosáhnout je pravě zmíněná vděčnost. Když budeš vděčný za vše co máš tak tvá pozornost půjde směrem k tomu co už je součásti tvého života, ale taky toho čeho chceš dosáhnout v životě. Pomoci vděčnosti změníš svou pozornost o 180 stupňů a tím se změní i celý tvůj život. Přestaneš řešit a živit svou pozorností to co nechceš, nemáš, negativní aspekty života a tím tvá pozornost opustí nedostatek v životě a začneš se zaměřovat na hojnost, kterou budeš k sobě přitahovat.

Vděčnost je cesta, která vede ke šťastnému a spokojenému životu.

Zavřete oči a uvědomte si dary, které jste dostali. Možná jste bez práce, bez peněz, možná nejste zdraví, ale pořád žijete! Miliardám dušiček umírají jejich těla dřív, než se mohli vůbec narodit. A pak musí čekat. Kdyby život nebyl něco zásadně důležitého, proč bychom se vůbec rodili? Mnozí věří, že život není důležitý. Ale pokud není důležitý život, ztrácí smysl vše. Jakmile přijmeme naplno život, najednou i všechno ostatní dostane větší smysl. Najednou nebudeme muset ke své duši utíkat od těla, ale místo toho přivedeme své tělo ke své duši. A to je cílem našeho bytí tady. Propojit vše, co jsem a stvořit novou kvalitu. Kdyby život nebyl důležitý, proč bychom tady byli?

Co nám přináší do života vděčnost?

 • Šťastnější život a pozitivní náladu
 • Větší spokojenost se životem
 • Chrání proti vyhoření
 • Vděčnost zvyšuje empatii a snižuje agresivitu
 • Lepší fyzické zdraví
 • Lepší psychické a emoční zdraví
 • Lepší kvalita spánku
 • Snižuje únavu
 • Větší odolnost proti stresu, úzkostem a psychickým nemocem
 • Snižuje stres
 • Pomáhá předcházet různým onemocněním jako například  depresím
 • Podporuje rozvoj trpělivosti, pokory a moudrosti
 • Zlepšuje sociální chování
 • Posiluje vztahy
 • Zlepšuje spokojenost s prací
 • Pomáhá zvyšovat sebevědomí, sebelásku a obecně vztah k sobě
 • Vděčnost podporuje pozitivnější pohled na život
 • a mnoho dalšího…

Život je to jediné skutečně důležité. O všechno ostatní se můžeme postarat sami. Můžeme si dát jídlo, teplo, lásku, bezpečí, ale život si dát nemůžeme. Život je jediné, co jsme dostali a zadarmo. Proto je tak cenný. Když se naučíme v každé situaci poděkovat za to, že žijeme, začneme dostávat daleko víc i toho ostatního. Když zapojíme vděčnost za život a vděčnost za to, co máme, do svých životů, dostaneme daleko víc. Až pak najednou zůstane jen vděčnost. A pak zažijeme to, čemu říkám „štěstí v neštěstí.“ Objektivně se mi děje něco nepříjemného, ale já mohu být šťastný i tak. Není to žádná hra ani předstírání, ale skutečné štěstí. I každé neštěstí je jen dočasné. Pokud jsem uvnitř doopravdy šťastný žádné neštěstí nevydrží.

To je také důvod, proč mnozí lidé jsou nešťastní, ať se jim děje cokoliv. Oni „zvládli“ opačnou dovednost, oni umí být „nešťastní i ve štěstí.“ A proč je to dovednost? Protože stačí už jen otočit znaménko a bude to. Že je to těžké? Ano. Nesmírně. Ale dokud žiju, pořád mám šanci. Tak co? Začnete? Stačí říct „Děkuju.“ Nebo „Děkuju za to, že žiju.“ Nebo „Děkuju za to, že to není ještě horší.“

Štěstí je náš vnitřní stav, je to stav mysli. To znamená, že štěstí lze vytvářet směrem zevnitř ven a právě naše emoce to, jak se cítíme vyzařujeme směrem ven, tudíž naše emocionální rozpoložení má velmi důležitou roli na naše štěstí. A vděčnost je velmi mocná a silná emoce. Pokud budeš prožívat skutečnou a upřímnou vděčnost, budeš šťastnější a spokojenější.

Podívej se na to jak může vděčnost ovlivnit tvé štěstí a spokojenost v životě.  Mnoho lidí bere tak nějak věci, lidi a vše ve svém životě automatický jako samozřejmost. To ale není ten správný přístup, který tě udělá šťastnějším a spokojenějším. Pokud si nevážíš toho co máš tady a teď a bereš vše jako samozřejmost, tak je možné, že časem o všechno přijdeš, jelikož přijde zrcadlo, které Tě má naučit si vážit toho co máš a ne brát vše jako samozřejmost. To se stalo mnoha a mnoha lidem po celém světě. Pokud si nevážíš věcí, lidí a všeho co je součásti tvého života, tak také pravděpodobně toužíš po něčem jiném, lepším, dražším a tak dále. To vše vede k iluzi štěstí a ve skutečnosti se skutečnému vnitřnímu štěstí vzdaluješ.

Jedna z nejdůležitějších cest jak být šťastný, je vážit si sebe, svého života, věci a lidí kolem sebe a užívat si cestu a ne se zaměřovat na cíl na to co chceš a přitom zapomínat na to co už máš. Buď vděčný za svou cestu, protože cesta je mnohem více než samotný cíl.

Mnoho lidí říká, že mají špatný život a nemají za co být vděční. Je úplně jedno jestli jsi nemocný, nemáš vztah, jsi bez práce, bezdomovec, nebo všechno najednou, ale vždy existuje spousta věcí, za které můžeš být vděčný. Vděčný můžeš být i za úplné maličkosti. Pokud začínáte s vděčností, zaměřte se nejdříve na malé věci. Každý má ve svém životě něco, nebo někoho za co může být vděčný a to doslova kdykoliv si vzpomene.

Můžeš být vděčný za to, že máš oči a můžeš vidět, za sluch a možnost slyšet hudbu, ptáky a přírodu, nebo za to že máš co na sebe, za jídlo, střechu nad hlavou, ruce a mnoho dalšího.

Dokonce i když začneš být vděčný za tu práci na kterou nadáváš nebo peníze i když jich není moc, tak se tvůj život změní. Buď vděčný za vše co máš, protože jedině tak můžeš přitáhnout více toho za co můžeš být vděčný. Vděčnost otevírá dveře k hojnosti.

Někdy si ani neuvědomujeme, že můžeme být vděční za na první pohled negativní skutečnosti. Ale pokud se na tyto negativní skutečnosti začneme dívat jinak a budeme za ně vděční, tak se změní náš úhel vnímání reality a změní se celý náš život.

 • Buď vděčný, když něco nevíš, protože ti to dává příležitost se učit.
 • Buď vděčný za těžké časy, protože během těchto dob rosteš a vedou tě k sebepoznání.
 • Buď vděčný za své omezení, protože ti dávají příležitosti ke zlepšení.
 • Buď vděčný za každou novou výzvu, protože to bude budovat tvou sílu a charakter.
 • Buď vděčný za své chyby, protože tě naučí cenné lekce.

Je snadné být vděčný za dobré věci. Hojnost, bohatství, štěstí, radost  přichází do života těm, kteří jsou také vděční za neúspěchy. Vděčnost může proměnit negativní stránku mince v pozitivní a to doslova ve všech oblastech života. Najdi způsob, jak být vděčný za své problémy a mohou se stát tvým požehnáním.

Deník vděčnosti

Toto jednoduché cvičení Ti pomůže změnit tvou pozornost i tvé vibrace způsobem, který změní celý Tvůj život a vnímaní tvé reality. Doporučuji si z tohoto cvičení udělat návyk a ještě lépe rituál. Měl by být součásti každého tvého večera, nebo konce dne.

 • Založ si deník, do kterého si budeš psát vše za co jsi vděčný.
 • Každý večer si napiš minimálně 3 věci, za které jsi za uplynulý den vděčný. Může to být cokoliv.
 • Nestačí si je jen napsat, ale musíš u toho cítit skutečné pocity vděčnosti a prociťovat je. Musí to být upřímně a jít od srdce.
 • Dělej to každý den ideálně do konce svého života. Vytvoř si z této metody návyk, nebo rituál.
 • Kdykoliv ti bude hůř, nebo se budeš cítit pod psa, tak si listuj v tomto deníku. Pomůže ti to změnit tvé aktuální vibrace a budeš se cítit lépe.

Ano vděčnost Ti pomůže obrátit tvou pozornost a zaměřovat se na všechno co je pozitivní ve Tvém životě a vidět ve všem to dobré. Udělá tě šťastnějším a spokojenějším. Zvýší Tvé vibrace a budeš více soustředěný na své cíle a sny a tím je rychleji a jednodušeji dosáhneš.

Ranní rituál vděčnosti

Jde o jeden z nejlepších ranních rituálů vůbec. Je to skvělý start každého nového dne. Hned ráno si můžeš tak zvednout své vibrace, zlepšit svou náladu a aktivovat zákon přitažlivosti. Vděčnost by měla být součásti Tvého každého nového dne a zároveň i konce dne, pokud chceš skutečnou změnu svého života, tak toto je nejlepší způsob jak začít.

Doporučuji si každé ráno po probuzení, nebo při čistění zubů, oblékání, snídani, jízdě do práce říct a procítit za co jsi vděčný. Může to být například, že máš práci, střechu nad hlavou, co na sebe, za nový den, krásné počasí, nové příležitosti a mnoho dalšího.