Úklid podle Feng Shui

Feng Shui

Advent už dávno hlasitě zaklepal na dveře a vy možná ještě přemýšlíte o všech povinnostech, které je třeba zvládnout do Vánoc. Vánoce jsou svátky klidu a míru. Ten klid a mír však nepřijde sám od sebe, je třeba na něm zapracovat. Každý z nás má určité rituály, které mu ke klidným a pohodovým svátkům dopomohou. Jedním universálním, který jistě prospěje každému člověku a jeho obydlí, je úklid. To potvrzuje i starobylé čínské učení Feng Šuej, usilující o harmonii prostoru kolem člověka. Základem této harmonie je očista prostoru.

Díky úklidu dostanete v životě více toho, co si přejete. Ukliďte si a proberte věci, než se pustíte do harmonizace svých prostorů, svého domova i zaměstnání. Protože vědomý úklid přispěje k lepšímu výsledku.

Úklid je základem pro skvělý život

Protože díky němu se průběžně zbavujete všeho, co už nechcete, včetně toho, že si děláte revizi svého podvědomí. Spouští se tím hlubší proces sebeuvědomění, léčení sebehodnoty, objevování svých potenciálů. Úklid vám přivede do cesty i ty správné lidi, kteří vás posunou dál. Když děláte něco pro svůj prostor, on se vám pak odmění. Třeba tím, že podpoří vaši kreativitu. Uvolní se místo po staré energii a přichází nová a sní i nové věci do Vašeho života.

Stejně jako by měl člověk dbát o svoji vlastní očistu (vnější i vnitřní), měl by dbát i na očistu místa, ve kterém žije.

Dejte na své pocity. Chaos vytváří další chaos. Nepořádek kolem nás se odráží i uvnitř. To v čem člověk žije ho zrcadlí, zrcadlí i to co má uvnitř sebe.

Negativní pocity, strachy a obavy, špatné vztahy, rodinné, ale i profesní nebo finanční problémy, neschopnost soustředění nebo nedostatek energie. To vše mohou být dle Feng Shui projevy toho, že nemáme pořádek kolem sebe. To vše může být podnětem pro důkladný úklid a očistu domova.

 • Pokud máte pocit, že je potřeba pročistit vzduch kolem sebe, prostě vyvětrejte. A mimochodem větrat se má pravidelně několikrát denně.
 • Pokud máte pocit, že potřebujete změnu, zkuste změnit něco ve své domácnosti.
 • Pokud máte pocit, že potřebujete projasnit myšlenky, osvětlete všechna temná místa ve svém domě. Pro dobrou náladu dejte prostor barvám.
 • Pokud máte pocit, že vašemu štěstí brání překážky, zbavte se nadbytečných věcí.
 • Pokud máte pocit, že vám chybí energie, nabijte energií prostor, ve kterém žijete.

Toto jsou myšlenky filosofie Feng Shui, která se snaží o to, aby životní energie označovaná jako čchi (ki,qi) kolem nás neustále jemně proudila. Tato energie pramení nejenom z živých bytostí, ale také ze všech předmětů kolem nás. Může to být energie vitality, zdraví, radosti a spokojenosti. Ale může to být bohužel také energie stagnující, zatuchlá, energie, která zatemňuje naši mysl, způsobuje negativní pocity a bere nám sílu do života. Pryč by měly jít všechny věci rozbité a nefunkční. Rozhlédněte se kolem sebe.

Principy Feng Shui

Feng Shui staví na přírodních a vesmírných zákonech. Již dle názvu jsou klíčem dva základní prvky – vítr a voda, které by spolu měly být ve vzájemné rovnováze. Rovnováhu by mělo tvořit také pět základních elementů Feng Shui, tedy oheň, země, kov, voda a dřevo. Pak se mohou dostat do rovnováhy i mezilidské vztahy, zdraví a pocity spokojenosti.

Feng Shui pracuje také se světovými stranami a principem Jing Jang, principem dvou protichůdných sil, kdy jedna nemůže existovat bez druhé. Mohou znamenat světlo a tmu, ale také aktivitu a pasivitu, ženskou nebo mužskou sílu. Jsou součástí všeho živého i neživého. Jako stav střídají jeden druhý, jsou v neustálém pohybu.

Očista je základním kamenem Feng Shui

Mezi ty nejvýznamnější nástroje, které dokážou harmonizovat prostor, patří světlo, minimalismus, čistota a pořádek. V jednoduchosti je krása a východní učení Feng Shui toho dokonale využívá.

JAK NA GENERÁLNÍ ÚKLID

Takový generální úklid může být pro někoho ze začátku dosti bolestivý, ale je potřebný. Vrhněte se tedy na úklid nejen poliček a zásuvek, ale i skříní. Všechny věci protřiďte a zbavte se těch věcí, které nemají své místo. Podle Feng shui se negativní energie soustřeďuje v zaprášených umělých květinách, keramických nebo skleněných lapačích prachu. Nepotřebné věci sesbírejte a vyhoďte. Mně se nejvíce osvědčilo dávat rovnou do pytle, třídit dle oblečení, skla, plastů …a zavázat na uzlík, tím eleminujete to, že už to nevidíte, znovu nepřebíráte a nenosíte zpět. Po generálním úklidu skříní a zásuvek se vrhněte také na redukci šatníku a botníku. Tam se mi osvědčilo, že co jsem neměla rok na sobě, to nepotřebuji. A nebo mám ještě rychlejší metodu, že vytáhnu co nosím, je mi, není to zničené  a mám ráda a zbytek opět do pytle a zavázat na uzlík. Pokud v nějakém oblečení dlouho nechodíte nebo vám z nějakého důvodu nesedí, vyřaďte ho a darujte třeba na charitu nebo prodejte dál.

Očista prostoru je ve Feng Shui základem všeho a jako taková bude využívat dva základní prvky – vítr a vodu.

 • Ostatně co by to bylo za úklid, kdybychom při něm řádně nevyvětrali, nevyprášili všechny textilie a čalounění a nezbavili se prachu ze všech povrchů a koutů? Neodtáhli gauče a skříně a neuklidili pod a za nimi.
 • Co by to bylo za úklid, kdybychom vodou neomyli všechno špinavé a znečištěné?

Méně je někdy více

Úklid dle Feng Shui jde dál, jeho cílem není jenom vymést prach, omýt špínu a zbavit se nečistot. Velkým úkolem je zbavit se všeho, co vás zbytečně zatěžuje. Očista bude spočívat i v očistě od všech nepotřebných nebo nefunkčních věcí.

 • Měli byste vyklidit celou domácnost včetně skříní, kuchyňských regálů nebo třeba poliček v koupelně. Nezapomeňte také odsunout skříně, sedací soupravy …a uklidit vše za a pod, najdete i věci, které jste léta hledali marně.
 • Rozlučte se se vším, co je rozbité a co nefunguje.
 • Zkontrolujte všechny žárovky a případně je vyměňte.
 • Revidujte vodovodní baterie, voda v domě by měla proudit plynule a bez překážek. Vyčistěte všechny odpady a odtoky.

Očista prostoru může být jednoduchá

Přestože je Feng Shui  propracovanou naukou, která zahrnuje a počítá s mnoha aspekty vesmírných zákonů, dává i jednoduché návody a postupy. Ty lze praktikovat bez hlubších vědomostí, rozhodně nemůžou ublížit. Naopak mohou být velmi užitečné i v takových záležitostech jako je běžný domácí úklid – ovšem s podmínkou, že těmto očistným rituálům věříte a vkládáte do nich svůj vlastní záměr. Nemá cenu se do něčeho nutit, nemá cenu dělat něco, o čem nejste pevně přesvědčeni. Na druhé straně nemusí jít o nic jiného než o očistu domácnosti, kterou provádíte běžně.

Dokonalá očista

Smyslem očisty a úklidu dle Feng Shui není sterilizace prostoru. Agresivní chemie nemůže zapadnout do šetrných a nenásilných postupů Feng Shui, které si zakládají na pocitech a intuici. Využít však můžete šetrné pomocníky, které najdete v každé domácnosti – třeba ocet nebo sůl.

Kyselá očista

Neobyčejným pomocníkem může být při úklidu obyčejný ocet. Z pohledu Feng Shui voda s octem svoji kyselostí rozproudí energii, nechá odejít stagnující negativní energii.

Dle tohoto učení navíc platí, že špatná energie nemůže projít čistými dveřmi.

 • Tedy nařeďte ocet ve vodě a kyselou vodou důkladně otřete všechny dveře v domě, také jejich kliky, zárubně a prahy.
 • Začněte u vchodových dveří, protože ty jsou nejdůležitější!
 • Omyjte také rámy oken a okna samotná, rázem budete svět vidět hezčí.

Očista solí

Solné krystaly mají schopnost pohlcovat vlhkost, pachy a vše špatné.

 • Sůl můžete využít jako přírodní čistič.
 • Pokud se nebudete chtít jen zbavit špíny, ale také negativní energie, do všech rohů každé místnosti umístěte misku se solí.
 • Nechte sůl účinkovat. Jakmile do sebe sůl nasaje negativní energii, zbavte se jí.
 • Sůl i misku byste měli nejdéle po týdnech vyhodit, rozhodně ji dále nevyužívejte.

Zelená energie

Využijte sílu zelených rostlin. Prostřednictvím rostlin můžete jednoduchým způsobem oživit prostor a dodat mu svěží energii.

 • Feng Šuej doporučuje zejména rostliny s měkkými listy kulatého tvaru, například fíkus, orchidea, fialka, tlustice nebo ibišek.
 • Jako nositelé pozitivní energie se uplatní i popínavé nebo převislé rostliny.
 • Špičaté listy nebo pichlavé rostliny mohou negativně narušovat energii, hodí se však na vstupní místa, kde slouží jako ochránci.

Rostliny v domácnosti i kanceláři by měly být v perfektním stavu, zvadlé, uschlé nebo zaprášené rostliny rozhodně neprospějí.

Pokud je pro vás pěstování rostlin příliš náročné, můžete využít jejich sílu i prostřednictvím vůně květin. Vhod přijde jakákoliv z metod aromaterapie, třeba prostá aromalampa s esenciálními oleji.

A pokud na vás jde únava, při myšlence na tuto činnost, vězte, že nakonec Vás úklid se zásadami feng shui nabudí. Navíc vstoupíte do nového roku připraveni na nové věci a nouvou energii.

NEJDŮLEŽITĚJŠÍ MÍSTNOSTI

KUCHYNĚ

feng shui kuchyně

Kuchyň bývá často nazývána srdcem domova. Je to centrum zdraví a hodně vypovídá o životním Vašem stylu. Říká se však, že kuchyň má vliv i na hojnost a rozmanitost života, na naše finance. Podle Feng šuej se právě v této místnosti odráží rodinné štěstí, neboť kvalita jídla poukazuje na bohatství rodiny.

Kuchyň je místem, kde se vytváří zdroj naší postnatální energie. Jistě se mnou budete souhlasit, když řeknu, že to, co jíme a pijeme, ovlivňuje naše zdraví, vitalitu a náladu. To je staré moudro, ke kterému se v poslední době vracíme, a nijak to nesouvisí s tím, zda se zajímáme o východní učení, či nikoliv. Z hlediska Feng šuej však nejsou důležité jen výživové tabulky na potravinách, ale jeho celková energie, která vstupuje s jídlem do lidského těla. S kvalitou této energie souvisí, mimo jiné, i nálada a rozpoložení člověka, který jídlo připravuje. Je důležité, aby se každá kuchařka nebo kuchař cítili v kuchyni spokojeně a bezpečně a nebyli zbytečně nervózní. Proto je dobré zařizování kuchyně věnovat dost času. Nejvíce by do zařízení měl mluvit ten člověk, který bude jídlo připravovat.

OBÝVACÍ POKOJ

feng shui závěrečný obrázek

Obývací pokoj je místo, kam zveme svou rodinu, přátele a návštěvy. Je to místo, které je z celého domu nejvíc na očích, a proto velmi záleží na tom, jak se v obývacím pokoji cítíme a hlavně, jak se v něm cítí naši hosté. Podle Feng Shui je obývací pokoj místností příležitostí a potenciálu, které se projevují v mnoha aspektech našeho života, především pak v oblasti vztahů a kariéry.

Navíc obývací pokoj je centrem, kde dochází k největší výměně energií a které přináší největší potenciál a příležitosti k růstu.

Takže nepořádek pod nátkem a za ním, skladiště všeho možného v různých koutech nebude to pravé ořechové. Jak říkala maminka, rozhlédni se kolem dokola, mělo by to být jako na výstavě.

LOŽNICE

Ložnice by měla být oázou klidu, a jelikož v ní trávíme třetinu svého života, měli bychom této místnosti věnovat zvýšený zájem. Začněte třeba převléknutím peřin do nových barev a vzorů. Peřiny však nejsou jedinou podmínkou kvalitního spánku. K dobrém spánku přispívají i matrace a rošty, proto se s očistou vrhněte i na ně.

Máte po úklidu? A co vnitřní očista?

feng shui závěrečný obrázek