Tajemství Hildiných vánočních skřítků

Tajemství Hildiných vánočních trpaslíků

Musím začít trochu od začátku, ale nebojte, Římany jsem přeskočila. Mám totiž kamarádku Hildu, známe se už počátku věků. I když takhle napsané to vypadá vážně strašně, protože takhle staré vůbec ani nemůžeme být. Když se podívám do zrcadla, jsme holky v nejlepším věku, jedna blond a druhá tmavovláska, krásné a veselé. I když bůhví kolik životů už máme spolu za sebou… tak v tomhle životě jsme spolu chodily do základky, nosily punčocháče hladce obratce, čepice s bambulí a kaničkou pod bradu a culíčky s beruškami (fotky sem dávat nebudu). Prožívaly své první lásky a zklamání, měli podobný osud, manželství, děti ve stejném věku, pomáhaly jsme si, svěřovaly, stály jsme jedna za druhou jako jeden muž. Už tomu bude bratru  půl století! To snad ani není možné.

Byla jsem onehdá u Hildy v domečku. Má nejen moc krásný domeček, ale i naprosto skvělou vánoční výzdobu, má totiž doma Vánoční skřítky a má je úplně fffšššude!!! Fascinovali mě, všude na mě vykukovali. Sama si je všechny dělala, česala jim fousy, šila, pletla a ladila jim pruhované podkolenky a čepičky, má je všechny nádherně sladěné do barev. Soukromě si myslím, že jim dělá každý rok nové (včetně trenýrek) podle barvy do jaké má sladěné vánoce v celém domečku. Skřítky má malé, velké, stojící, ležící …To byste museli vidět na vlastní oči! A já od té doby pořád přemýšlím proč je vlastně má. Osobně si myslím, že jí tajně plní přání, a to úplně všechny! Hilda je fiškuntálek.

Kouzelná atmosféra vánoc skřítky přitahuje. Má je totiž i v kadeřnictví. To jsem Vám vlastně ještě neřekla, Hilda má totiž dar od Boha! Je naprosto skvělá kadeřnice. Sedne si s Vámi, dá si čajík nebo kafíčko, omrkne Vás nenápadně ze všech světovejch a řekne Vám jak Vás ostříhá a nabarví… a to tak, že všichni padnou na zadek jak budete krásná!!! Vánoční skřítci jí tam tajně radí a pomáhají. A na vánoce pak kladou dárky pod stromeček a plní jí ty přání. A jak říká legenda, když se těmto skřítkům podaří vše splnit, můžou zůstat na světě, proto se u Hildy množí a množí, to je jasné, odhalila jsem to. Ona nic neřekne, tají to, ale já tuším…

Zkoumala jsem odkud ty Vánoční skřítci přišli. Jsou totiž původně ze severských skandinávských států. A ti to tam mají ale úplně jinak. Skřítci jsou zahaleni pohádkově vánočním tajemstvím a vše se musí stát do štědrovečerní půlnoci, kdy hustě sněží. Zatímco u nás v Čechách zapalujeme na adventa svíčky, v Norsku si lidé dělají doma nepořádek, jo slyšíte dobře NEPOŘÁDEK! A svalují to na nezbedné skřítky. Ti totiž podle tradic o adventu v domech řádí a děti je pak podle různých stop hledají. A takovýmito legráckami baví celou zemi. O Vánocích norské domácnosti jen nenavštěvují, ale často se v nich rovnou zabydlují a neplechu tam provádí celý prosinec.Ve skutečnosti to vypadá tak, že vymýšlejí nejrůznější legrácky… obalují záchod dárkovým papírem, vysypávají po bytě mouku a kreslí do ní stopy skřítků, podle kterých je pak děti hledají. Nebo obarvují jídlo do neobvyklých odstínů. K snídani tak pak třeba děti mají sušenky s modrým mlékem. V některých domácnostech také mají přidělané nízko k podlaze malá dvířka a schůdky, protože se skřítkové v domácnostech zabydleli a mají ve zdi svoji světničku. A někdy zase děti najdou rovnou postavičku skřítka když tropí nějakou neplechu. Lidé pak na internetu sdílejí fotky toho co jim skřítci zase provedli jak zmiňuje norská NRK a je to obrovská zábava a spousta dětí v Norsku prý skřítkovi stopy moc ráda hledá. V zemi dokonce fungují i specializované obchody, kde se dají nejrůznější skřítčí propriety sehnat – od malých dvířek, žebříků a lucerniček, až po nalepovací stopy nebo právě samotné skřítky. A tyhle obchody mívají vyprodáno už na začátku prosince.

Tahle tradice prý není úplně nová. Skandinávský folklor je plný nejrůznějších skřítků. Někteří doma zlobí i jindy, než jen o Vánocích. Ale podle norské televize NRK vánoční skřítci v posledních letech zažívají boom proto, že se podobný zvyk rozmohl všude. Skřítci jsou vysílaní do jednotlivých domácností, aby zjistilo, které děti zlobí a které ne.