I duše potřebuje očistu

Naše tělo i duše potřebují vyčištění a odpočinek, jinak se všemi stresy, problémy a vlivy kolem unaví a pokud vše včas nedáme do pořádku, přestane správně fungovat, vypadne ze svého přirozeného rytmu a rovnováhy. Začne vzrůstat tlak, frustrace, deprese a labilita. Psychika, která není správně odpočatá, začne své potíže přenášet do těla a způsobovat zdravotní potíže, jako je vysoký tlak, bolesti hlavy, zažívací potíže, nespavost atd.
Myslete na duševní hygienu
Duševní hygienou se tomuto dá celkem dobře předcházet. Co je vlastně duševní hygiena? Psychika má vliv na naše tělo a naopak stav našeho těla má velký vliv na naše psychické rozpoložení. Začít musíme tedy u našeho těla správnou životosprávou, vyváženou stravou s dostatkem vitamínů, minerálů a bílkovin. Strava sama o sobě nestačí. Je třeba také pohyb, lidskému tělu a především oběhové cévní soustavě silně prospívá cvičení, které rozproudí krev, přinese do našeho těla větší množství kyslíku, zahřeje svaly a uvolní endorfiny. Každý podle svých možností. I pravidelné procházky přírodou udělají své.
Jednou z hlavních složek naší psychické pohody je tělesný odpočinek. Spánek a jeho kvalita má největší vliv na naši mentální činnost a psychickou pohodu. Bez dostatku spánku je tělo i mysl unavené, nesoustředěné a podrážděné. Šidit spánek na úkor práce je špatné rozhodnutí. Nedostatkem spánku bude klesat vaše pracovní výkonnost i soustředění. Ještě hůře působí na duševní hygienu užívání alkoholu nebo stimulantů, které nejsou pro tělo přirozené a vyvolávají v něm zmatenou reakci, a v důsledku toho vyčerpávají organismus. Ideálním prostředkem k relaxaci jsou čaje, ovocné šťávy a hlavně čistá voda. Naučte se naslouchat svému tělu.
Vyvarujte se stresu z práce
Stres škodí našemu duševnímu zdraví jak v práci, tak ve vztazích soukromých. Pracovní prostředí a práci je třeba si co nejvíce zpříjemnit, dělat si pauzy na občerstvení, pití, zajistit dostatek čerstvého vzduchu, světla i optimální teplotu. Občas se jít protáhnout či projít. Zorganizovat a rozdělit si práci tak, aby nám šla lépe od ruky a výsledek byl hmatatelný, i to dokáže přinést radost z dobře vykonané práce. A hlavně si určit si čas na přestávky. Práci nepřehánějte, váš volný čas a čas na odpočinek je stejně důležitý!
Meditace jako relaxace mysli
Mysl k relaxaci potřebuje ještě daleko více, než jen fyzické prvky. Potřebuje očistu, změnu přístupu a pozitivní naladění. Hezká a příjemná forma duševní hygieny je meditace, pro někoho ovšem naprosto stejně funguje náboženství nebo filozofie. Víra v Boha nebo v přírodní zákony uvolňuje z naší mysli zátěž a dává možnost zaměřit se na něco uklidňujícího. Rituály zklidňují, dávají nám pravidelnost a dopřávají možnost přemýšlet a nadechnout se. Cvičení jógy je na poloviční cestě mezi fyzickým cvičením a meditací. Jóga pomáhá nenásilnou formou tvarovat tělo a uvolňovat duši skrze svou filozofickou stránku.
Každý z nás je originál a každému dělá ve volném čase radost něco jiného. K duševní očistě patří také něco, co obohacuje naši mysl. Čtení knih, poslech hudby, která zklidňuje náš srdeční rytmus, návštěva kina nebo divadla, procházka lesem či přírodou, návštěva hradů a zámků. To, co nás činí šťastnými a klidnými, cítíme se po tom odpočatí, pomáhá naší mysli i tělu.